Labe Arena

4.3. Problematika výběru vesel

Doporučené délky vesel pro jednotlivé disciplíny v předcházejících tabulkách jsou platné pro vesla Macon (u žákovských kategorií) a pro vesla s nejčastěji používanými asymetrickými lopatkami (bez řapíku), jako např. Smoothie2 Plain. Toto konstatování ale není dostatečné, proto se poprvé uceleně pokusíme vysvětlit problematiku vesel. 

4.3.1 Lopatky vesel

Pro žákovské kategorie (do starších žáků) se používají lopatky typu Macon (jsou úzké, symetrické a snadno „prokluzují“ vodou). Od kategorie dorostu se používají asymetrické lopatky (sekery). Zásadně se nedoporučuje používají asymetrických lopatek u žákovských kategorií.

Škála asymetrických lopatek je široká – mimo jiné proto, že různé veslařské federace mají různé zkušenosti a styly veslování a lopatky vesel jim pomáhají zvýšit efektivitu v zátahu umocněním předností daného stylu. Jednotliví výrobci nabízí vlastní varianty řešení lopatek – např. Croker má lopatky Arrow Blade a hladkou Slick Blade, Brača-sport nabízí lopatky Big Blade, Double Wing Blade, Fusion Blade a Sharp Blade a Concept 2 má obdobně jako Brača-sport rovněž čtyři varianty asymetrických lopatek, jak je vidět na následujícím obrázku:

 

 

Pro lepší představu variant asymetrických lopatek se podívejte na stránky jednotlivých výrobců.

 

4.3.2 Pačiny (neboli rukojeti)

Volba materiálu a tloušťka pačiny je individuální záležitostí veslaře. Každý veslař preferuje něco jiného. Pokud vybíráte vesla pro klubové účely je lepší zvolit pačinu s vyšší životností než s nižší.

Péče o pačiny patří mezi základní dovednosti každého veslaře. Na gumové pačiny doporučujeme používat čistící alkohol, který z pačin dokonale odstraní nečistoty a pot. Nedoporučujeme saponáty ani mýdla, protože mohou naopak způsobit „klouzání“ vesel v dlaních.

Pokud uvidíte známky poškození pačin doporučujeme pačiny vyměnit. U nových typů vesel s nastavitelnou délkou 5cm se pačiny vyměňují kompletně. U nepárových vesel potřebujete odborný servis na výměnu vnitřní pačiny.


pastedGraphic.png

 

Vedle volby materiálu pačin je třeba zvolit i vhodný průměr pačiny. Děti budou mít logicky menší průměr pačin než dospělí. Názornou pomůcku má Croker:


pastedGraphic.png

 

Pro informaci uvádíme průměrné hodnoty párových i nepárových pačin:


Velikost párových pačin

  velikost    

  tloušťka v mm    

  tenká

  32 mm

  střední  

  34.5 mm 

  tlustá

  37 mm


Velikost nepárových pačin

  velikost

  vnitřní pačina (tloušťka v mm)

  vnější pačina (tloušťka v mm)

  tenká

  32 mm

  40 mm

  střední

  34.5 mm 

  43 mm

  tlustá

  37 mm

  46 mm

  

4.3.3 Nevěřte všemu co vidíte (zajímavost ze světa)

Na mezinárodních závodech se někdy stává, že trenéři sdílí nastavení lodi a vesel u soupeřů nebo že si míry oměřují přímo na lodích. Nevěřte ale všemu, co vidíte u konkurence, protože nevíte, jaké individuální úpravy na veslech mají.

Například Kiwi dvojka jezdila s vesly Low Innertia, ale standardní označení na veslech bylo Ultralight (černá samolepka s logem výrobce). Nechtěli, aby konkurence věděla, že používají odlehčená vesla. Věděl to jen výrobce vesel, který jejich požadavku vyhověl a požadované samolepky nalepil.

Dalším příkladem je mistryně světa z roku 2010 Frida Svensson, která měla lopatky vesel zkrácené o dva centimetry, ale celková délka vesel byla na štítku uvedena delší. Frida a její trenér nechtěli, aby ostatní věděli, že má kratší vesla vyrobená na míru.

V českém případě skifař Ondřej Synek má vesla vyrobena pouze na jednu délku, nemá je nastavitelná. A zkoušel už dokonce i vesla vyrobená za použití 3D tiskárny.