Labe Arena

8.1 Cyklistika

Cyklistika je pro veslaře ideálním doplňkovým sportem, který jim umožňuje jiným pohybem natrénovat velké objemy základní vytrvalosti. Někdo může kriticky poznamenat, že cyklistika se zaměřuje pouze na dolní končetiny a bude mít pravdu. Celkový benefit z pohybu ale převládá, protože při jiné sportovní činnosti veslař nevydrží déle jak hodinu a půl. Nebylo by to pro sportovce zdravé (s výjimkou běžeckého lyžování po osvojení dobré techniky) a mohlo by to vést k jednostrannému přetížení nebo únavovým zlomeninám.

Benefity cyklistiky pro veslaře zahrnují trénink vytrvalosti, trénink síly dolních končetin, vhodný trénink v případě zranění horních končetin, trénink vyšší kadence než je frekvence záběru při veslování. Dalšími netréninkovými benefity jsou změna prostředí, sociální interakce s ostatními členy klubu, případně posádky a možnost soutěžení v jiném sportu než veslování. Podporuje se přirozená závodivost.

Při implementování cyklistiky do celoročního tréninkového plánu je dobré znát technické schopnosti svěřenců a jejich vybavení na cyklistiku. Např. většina veslařů v zahraničí využívá silniční kola, zatímco většina českých dětí začíná na horských kolech. Pro začátek je dobré sjednotit vybavení, domluvit se s místním cyklistickým obchodem na správném nastavení kol pro děti, popřípadě požádat o seminář ohledně techniky jízdy na kole a zásadám bezpečnosti při jízdě na kole.

Stejně jako u veslování příprava na trénink hraje důležitou roli. U cyklistiky si musíme uvědomit bezpečnostní rizika spojená s jízdou na kole v silničním provozu. Všechny děti musí povinně nosit přilbu, měl by ji nosit i trenér, protože je pro děti přirozeným vzorem. Doporučujeme také doplnit výbavu o přední bílé a zadní červené světlo pro lepší viditelnost.

Doporučujeme zvýšené opatrnosti při jízdě na kole za stížených podmínek, jako zejména v dešti, po dešti nebo i na sněhu a náledí. Jedná se o ztížené podmínky, které mohou vést ke zbytečným zraněním.