Labe Arena

9.3 Jakub Podrazil (Nejrychlejší na světě)


 

 

 Jakub Podrazil se v únoru 2018 účastnil prvního oficiálního mistrovství světa v jízdě na veslařském trenažéru. Závody se konaly v americké Virginii a Jakub Podrazil vyhrál stylem start – cíl. Po jeho návratu domů jsme se setkali v nových prostorách veslařské Dukly, kde jsme si popovídali nejen o jeho velkém úspěchu.

 

Jaké jsou tvé první dojmy po návratu?

Paráda. Na závody jsem vyrazil poměrně brzo. Měl jsem závodit v neděli a do Ameriky jsem přiletěl už v úterý. Měl jsem dostatek času na aklimatizaci. V hotelu bylo k dispozici padesát trenažérů, proto jsem nemusel nic řešit. V sobotu jsem se podíval na závody dětí a juniorů a v neděli jsem závodil. Když jsem v sobotu přišel do haly, tak mě překvapilo množství lidí a trenažérů. Závodilo se na stodvaceti strojích!

Neustále se něco dělo a na české poměry naprosto nepředstavitelná akce. Nedokáži si představit, že bychom něco podobného byli schopni uspořádat.


Průběh závodu?

Celou zimu trénuji s Ondřejem Synkem, nejlepším skifařem světa. Chtěl jsem zúročit svůj trénink, který jsem s Ondřejem a Milanem letos (trenérem Milanem Dolečkem) absolvoval. Proto když jsme se s Milanem na závod takticky připravovali, tak mi Milan kladl na srdce, ať prvních dvacet vteřin vyrazím naplno, protože začátek nikoho nebolí. Což se mi také povedlo. V prvních dvaceti vteřinách jsem všem hodně ujel. V průběhu závodu jsem si hlídal svou dráhovou frekvenci a odstup od soupeřů. Na prvním mezičase jsem se podíval, jak na tom jsem. Měl jsem náskok dvacet metrů, což mě zarazilo. Proto jsem se hlavně soustředil na sebe a postupně svůj náskok zvýšil až na čtyřicet metrů. Na jednu stranu je to škoda, protože jsem mohl zajet lepší finiš, ale nebylo proti komu. Ale i tak jsem si zajel svůj osobní rekord 5:44,8.


Překvapilo tě to?

Ano. Nečekal jsem, že vyhraji tak snadno. Před cestou do Ameriky jsem si zjišťoval své soupeře a výkony, ale nějak se jim závod nepovedl.


Prozradíš nám, kdo je na tréninku lepší? Ty nebo Ondřej Synek?
Ondra je mazák. Když bych shrnul naší zimní sezónu, tak jsme na sebe jeli přes dvěstě úseků a Ondra jich stodevadesát pět vyhrál. Třeba jen o desetinku, ale vyhrál. Hlídá si každé tempo. Nenechá se předjet a to se opravdu snažím.


Prozradíš mi, jaký byl tvůj drag faktor?

135. Pořád jezdím 135. Vytrvalost, rychlost.


Jak ses k tomuto nastavení dostal?

Nejdřív jsem vůbec nevěděl, co to drag faktor je. Postupem času, jak se zvyšovalo povědomí o trenažérech jsem začínal na 110. To jsem byl dorostenec, junior (15-18 let). V loňském roce jsem jezdil na drag faktoru 130 a letos od začátku zimní sezóny jezdím na 135. Žádné testování, je to pocitová záležitost. Přijde mi, že je to optimální zátěž a nemám v plánu ji zvyšovat.


Jak vypadá tvé rozveslování před závodem?

Mé rozveslování před závodem se moc neliší od rozveslování před tréninkem. Rozveslování začínám veslováním v nízké intenzitě. Uvesluji 1500-2000 metrů, potom si dám pauzu, lehce se protáhnu a dalších 2000 metrů se rozjíždím postupně do rychla tak, abych na konci viděl stejnou intenzitu, kterou chci jet při tréninku nebo při závodě. Snažím se jezdit 40-60 vteřin na 30 vteřin volně. Začínám frekvencí záběru 22 a končím v maximální frekvenci 40 záběrů za minutu. 


Překvapila mě tvá dráhová frekvence, na tebe neobvykle vysoká.

To mě také překvapilo. Jel jsem ve frekvenci záběru 34-35. Přitom normálně jezdím ve frekvenci záběru 32. Myslím si, že to je i jeden z důvodů proč jsem jel tak rychle. Měl jsem natrénováno, proto jsem se toho nezalekl.


Jaké jsou tvé oblíbené tréninky na trenažéru?

Je mi to celkem jedno. Baví mě všechny tréninky. Ale třeba minulý týden jsme měli dvakrát pětačtyřicet minut a to bylo horší, ale také se to dá zvládnout. Pustím si muziku do uší a jedu. Nastavím si autopilota a nevnímám.


Plánuješ obhajobu nového titulu?

Rád bych. Záleží, kde mistrovství světa bude, ale rád bych.