Labe Arena

Nastavení veslařské lodi & vesel

 

Správné (čti adekvátní) nastavení veslařského vybavení je v každém věku pro veslaře klíčové. Veslařské lodě a vesla se vyrábějí s ohledem na váhu veslaře nebo průměrné váhy posádky tak, aby loď byla v průběhu veslování optimálně zatopena a všechny potřebné parametry byly optimální.
V současné době je seřizování lodí snadnější záležitostí než tomu bylo v minulosti. Veslařské lodě se standardně objednávají s nulovým překolmením na havlince, vesla naopak mají na lopatce standardně nastaveny 4 stupně tak, aby bylo snadné je vyndat v konci záběru z vody. V případě potřeby se přikolmení nebo odkolmení řeší speciálními seřizovacími vložkami (z angl. bushings), které umožňují rychle a přesně upravit nastavení lodi individuálně podle potřeb závodníků. Proto nedoporučujeme u nových lodí ohýbání osiček na krakorci k dosažení optimálních úhlů na veslech, jak bylo zvykem dříve. Na místo měření „překolmení“ na listu lopatky se dnes měří optimální úhel na havlince, což uvidíte v následujících videích. Jednotné nastavení v průběhu záběru je celosvětovým standardem. 

 Cílem optimálního seřízení lodi je umožnit závodníkovi co nejdelší záběr v jeho biomechanických možnostech. Proto když máme závodníka, který má přes 190 cm na výšku a vedle něj závodníka, který měří 150 cm tak je jasné, že vyšší závodník bude mít jiné vyložení, délku vesel a vnitřní páky než menší závodník. Přesto budou mít oba dva stejný úhel práce ve vodě, protože nám to současné vybavení a poznatky o seřizování lodí umožňují.


Metodické video - Složení veslařské lodi
Metodické video - Složení závodního vesla