Labe Arena

Osobnost, trenér, svěřenec

Děti chodí do klubů po mnoha stránkách připravené hůře než dřív. Jsou obvykle v horší fyzické kondici, méně času tráví přirozeným pohybem venku, méně chodí na tělocvik (a rodiče je v tom paradoxně podporují) a i samotná úroveň povinných tělocviků šla dolů. Děti dnes často neumí ani běhat, neumí kotoul vpřed, natož kotoul vzad a o výmyku ani nemluvě. Spousty času tráví u tabletů a telefonů. Mají vady držení těla. Nejsou tolik zvyklí utvářet party/kolektivy, mají problém vydržet u aktivity/sportu s dodržováním pravidel a respektováním autorit. Do toho rostou nároky na výuku veslařské techniky a veslování konkurují nové sporty (florbal, atp.) a virtuální aktivity. A tohle vše přímo či nepřímo padá na bedra trenéra. Tomu nezbývá, než se s tím naučit žít a uvědomit si, že sportovní klub je dnes víc než kdy dřív součástí systému výchovy mladé generace a že některé věci za něj nikdo neudělá (i když by třeba logicky měl; a to platí nezřídka i o rodičích, kteří mají na děti méně času než dříve). K práci trenéra tak integrálně patří i rozvoj osobnosti mladých sportovců, aby je sport bavil, aby zvládali dlouhodobý tréninkový proces a aby zvládli zatížení při závodě.


I když je natrénováno, nejdůležitější při závodě je hlava. Ta je hlavní tahoun na bránu. Když má člověk trošku pochybnosti, tak to není dobré.

Jan Marcell, český diskař


Platí to 2x pokud má sportovec s trenérem ambici dotáhnout to do prostředí vrcholového sportu. Vrcholný závod sezóny (MS, OH) bývá jeden do roka. Hlava by měla umět podpořit odevzdání maximálního výkonu a nemělo by se naopak stát, že sportovce přibrzdí.


Vrcholový sport je strašná dřina, musíte obětovat všechno, nakonec rozhoduje hlava.

Jiří Dostal, Centrum sportovní medicíny, konzultant Českého olympijského výboru.


„Pochybnosti mám pořád, dva roky se mi nedařilo. I kdyby se mi tenhle šampionát povedl, budu mít myšlenky, že se mi nedařilo. U mě rozhoduje jen hlava.“ 

úspěšná česká plavkyně Simona Baumrtová před finále na ME v roce 2015


„Budu potřebovat ještě nový impuls. V těchto okamžicích rozhoduje hlava. To Katinka Hosszuová je nastavená tak, že je nejlepší a ví to. Tohle myšlení já nemám.“

Simona Baumrtová po finále na ME v roce 2015, kde skončila pátá