Labe Arena

1. Specifika a zvláštnosti veslování

„Silné mládeži – opoře vlasti“ je vytepáno na primátorském štítu, hlavní ceně pro vítěze mužských osmiveslic. Primátorský štít patří mezi nejstarší sportovní ceny v České republice stejně jako veslování, které stálo u samotných začátků olympijského hnutí a patří mezi nejstarší sporty na světě.

Veslařská tradice se rozvíjela v Anglii, ze které se postupně rozšířila do všech zemí světa. FISA (mezinárodní veslařská federace) v současné době registruje veslování ve více než 120 zemích světa. Tradice, která je s veslařským sportem spojená vytváří společenství lidí u vody, kteří pracují na dosažení veslařského ideálu, harmonie posádky.

Výkonnostního vrcholu veslaři dosahují ve 24-30 letech s tím, že horní hranice se s novými poznatky neustále posunuje. Proto není kam spěchat se speciální veslařskou přípravou. Je třeba si uvědomit, že nejprve musíme vychovat všestranného sportovce, ze kterého postupně specializovaným tréninkem vychováme veslaře, který po ukončení své profesionální kariéry bude připraven na běžný život. Bude tedy ovládat týmovou spolupráci, bude schopen řídit tým a také se neustále učit novým poznatkům a reagovat na změny, které nás v digitální době rychle ovlivňují. Posláním trenéra v mladších věkových kategoriích je, aby jeho svěřenci u veslování zůstali, nebyli veslováním už ve čtrnácti nebo šestnácti letech zahlceni a sport navždy neopustili.

Veslování je krásný sport, který nás všechny zainteresované může provázet celým životem. Od malých žáčků, kteří se teprve seznamují s novým sportem, přes rozjařené dorostence a juniory, profesionální veslaře až po veteránské veslování, které může trvat téměř donekonečna. Veslařská komunita je známa svou pospolitostí a ochotou si pomáhat napříč kontinenty.